Oroszországban gyengülni látszik a Putyin korszak…
Vasárnapi oroszországi választásokon, Putyin Egységes Oroszország pártja nyert, de már közel sem olyan nagy előnnyel. Mihail Prohorov orosz milliárdos, a Jobb Ügy párt volt vezetője szerint a vasárnapi orosz választások eredménye azt vetíti előre, hogy a Vlagyimir Putyin által megalkotott politikai rendszer néhány éven belül össze fog omlani.
Sőt több oroszországi nagyvárosban tüntetések voltak, és választási csalásokról is beszélnek, igaz a külföldi felügyelőbizottság nem tapasztalt ilyen jellegű dolgokat.
Akárhogy is alakulnak a történések, a távol-keleti feszültségek az oroszok malmára hajthatja a vizet. Mert Oroszországnak igen is nagyon jót tesz a magas energia árak.
Ja igen és a GDP-hez viszonyított államadósságuk 10% környékén alakul. Amennyiben további olajár emelkedés következik be akkor könnyen o-ra tudják hozni a költségvetésüket. Amit bevallok, könnyen meglehet, mert nagyon nagy a feszültség a távol-keleti régióban, ahol az olajkészletek közel 40%-a található.
Grafikon jól mutatja, hogy 2000-től milyen drasztikus csökkenések történtek az orosz adósságokkal kapcsolatban. A válság alatt torpant meg illetve enyhe emelkedést is lehet tapasztalni az utóbbi időszakokban.
Jelentősen nőt a életszínvonal, sőt durva de azt is írhatom, hogy dől a pénz, fölég ha tovább drágul az olaj.
Oroszország tőzsdei ETF alapok
RBL – SPDR S&P Russia ETF (alapadatok)
- Gazprom 22,68%
- Lukoil 11,19%
- Sberbank 9,29%
RSX – Market Vectors TR Russia (alapadatok)
- Gazprom 8,68%
- Rosneft 7,6%
- Sberbank 7,49%
RSXJ – Market Vectors Russia Small-Cap (alapadatok)
- Pharmstandard 8,41%
- Alliance Oil 7,59%
- Transneft 7,54%
ERUS – iShares MSCI Russia Capped Index (alapadatok)
- Gazprom 22,71%
- Lukoil 12,17%
- Sberbank 10,05%
Egy grafikonba raktam a 4 oroszországi tőzsdei alapot. Jól láthatód, hogy a súlyozások miatt mekkora eltérések vannak. Ha mást nem is követsz csak az olaj árfolyamát, illetve a távol-keleti eseményeket, könnyedén rájössz a vételi pozícióra. Azért írom ezt, mert egyenlőre a nemzetközi hangulattal párhuzamosan mozdulnak ezek az alapok is. Továbbá annyi még a különbség, hogy az orosz piac impulzívabb mint az európai, tehát nagyobba mozdul felfelé és lefelé egyaránt.
Kockázatosabb befektetésnek minősül.
Természetesen ezek az események a kelet-európai alapokra is hatással lesznek, illetve az olajjal kapcsolatos régiókat tömörítő alapok. Lehet arra számítanod, hogy ezáltal a nyersanyagok is emelkedhetnek.
Ha szimpatikus az orosz piac, illetve arra számítasz, hogy az olaj valóban emelkedni fog valamint arra hogy összeroppan a távol-keleti helyzet. Itt az idő, hogy felhívj és nyiss egy értékpapírszámlát és kihasználd az orosz, olaj és a távol-keleti lehetőségeket.
Real Time ERUS, referencia pedig az olaj USO