Pipát és pénzügyi cégeket kapott a DJI 30 Index
Változások előtt a DJI 30 index, szeptember 20.-án lép érvénybe. A DJI 30 index legrégebbi tagja a 102 éve, 1907. november 7-én felvett General Electric. Most itt az SPDR DIA ETF alapon keresztül láthatja a változásokat, illetve az index összetételét súlyozva.
1998 januárjától másolja és követi a DJI 30-as Indexet a DIA ETF alap, 0,17%-os teljes költségmutatóval TER. Érdekesség, hogy havonta fizet osztalékot ez az alap. Legutóbbi osztalék mértéke 0,38324 $-ra jött ki, és ez éves szinten 2,27%-os osztalékmértéknek felel meg jelenleg.
Totális DJI 30-as indexben Amerika 30 legmeghatározóbb cége találhatóak, érdekes a súlyozási rendszerük, mivel kis túlzással a vállalat árfolyama a mérvadó. Talán ezért is fordulhat elő az, hogy mutató értéke folyamatosan nő: az 1.000 pontot 1972 novemberében, a 4.000 pontot 1995 februárjában, az 5.000 pontot 1995. november 21-én, a 10.000 pontot, 1999. március 29-én érte el az index, napjainkban pedig 15.000 pont felett vitézkedik már az index.
Tehát az index súlyozásának számítása: részvény árfolyamának értéke / DJI 30-as osztó , mely egy szám, ami az osztalékfizetéstől és egyéb eseményektől függ. Ezért is lehet, hogy az index súlyozását az IBM vezeti közel 10%-os súllyal. Szektorálisan így az ipar enyhe 22,39%-os túlsúlyban van az indexben.
A változások az IT, és az alapanyagos szektort negatívan érintik, mert kikerül a HP és az Alcoa. Pénzügyi szektorban történt nagyobb változás kikerült az indexből a Bank of Amerika, azonban bekerült a Visa és a Goldman Sachs. Tartós, ciklikus fogyasztási szektor pedig a Nike érkezésével erősödik. A táblázatban az aktuális összetételt és %-os súlyozást láthatja. Ide klikkelve valós időben láthatja a DIA ETF alap árfolyamát, melyet szerkeszthet, valamint jobb felső alkalmazásban meglátások és javaslatokat láthat. Klikk ide…
2009-től láthat egy összehasonlítást a DIA ETF alap és az új “jövevényekkel” a teljesítmény oldaláról. tehát a DIA ETF 89%, Visa 317%, Nike 197% és a Goldman Sachs 118%-os emelkedést tudott felmutatni 2009 óta. Nagyon biztató amit láthatunk, ezért is javasolt, szabad és kell, hogy legyen hosszabb távon a befektetéseiben részvény, vagy részvény tőzsdei ETF -és befektetési alap.
ETF és a befektetési alapok között két nagyobb különbség van:
1 –az tőzsdei ETF alapok passzívan követ vagy másol egy indexet, vagy egy mögöttes terméket jelen esetben a DJI 30-as indexet. A befektetési alapokat pedig folyamatosan aktívan kezelik, hogy az adott benchmark indexet túlteljesítse a teljesítményével.
2 -a tőzsdei ETF alapokkal hasonlóan kereskedhet mint egy közönséges részvénnyel, továbbá egyes ETF alapokkal opciózni és határidőzni is lehet, valamint CFD “tőkeáttétes” formában is kereskedhet, short-olási lehetőség is adott. Ellenben a befektetési alapokra csak a nap végi záró nettó értékére köthet üzletet, és csak vétel.
Ahogy így nézem a grafikont és a cégeket, további emelkedéseket lehet felfedezni, tehát vételre javasolt a DIA ETF alap. Főleg úgy, hogy szeptember 20-tól a ETF -éy befektetési alapkezelőknek is át kell súlyozni az indexeket, ami a bekerülő cégek esetébe emelkedést, míg a kikerülő cégeknél csökkenést hozhat az árfolyamukban.